Дискриминацията няма място в българското училище
В Раздел II. на Закона за предучилищното и училищното образование ярко се подчертава припознаването на равенството и толерантността като основополагащи принципи в системата на предучилищното и училищното образование.
С приемането на две четения на 7 август 2024 г. на законопроект за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование, разочароващ брой народни представители пренебрегват тези ключови ангажименти, поети към българските деца и ученици. Пренебрегват се и ключови цели, свързани с подкрепата на развитието на учениците в съответствие с техните потребности и опознаването и разбирането на заобикалящия ги свят.
В просветното законодателство вече фигурират текстове, отричащи научния консенсус по въпроса за дивитацията от „традиционната“ сексуална ориентация, а с това и съществуването на група ученици, учители и персонал.
С оглед на задълбочаващите се проблеми с тормоза в училище, Управителният съвет на Национален ученически парламент е на мнение, че подобна политика на отричане и ограничаване на достъп на информация допълнително създава предпоставки за затвърждаване на зловредни стереотипи. Това непременно би довело до нарастваща дискриминация в системата на училищното образование.
Считаме, че съществуват деликатни и сложни теми, които следва да бъдат разглеждани и обсъждани в уважителна среда. Премълчаването на реалността на света, който заобикаля българските ученици, единствено гарантира, че те ще получат информация от алтернативни (и вероятно нискокачествени) източници. Това се отнася както за средностатистическия ученик, така и за учениците, които са част от ЛГТБИК общността и търсят информация, която пряко ги засяга. Желаем също да отбележим, че подобни теми в българските училища не се обсъждат, но приетите промени поставят още едно препятствие пред учениците, които може да се нуждаят от подкрепа.
Изключително притеснителна е не само скоростта, с която се приеха предложените промени, но и пълното изключване на ученици от процеса на вземане на подобно решение и по-важно - от процеса на оценяване на въздействието. Тук напомняме за още един ангажимент, свързан с изграждането на граждански компетентности чрез ученическото самоуправление и участие.
Отправяме апел за преразглеждане и преосмисляне на приети промени, като откриваме възможността за това в налагането на президентско вето. Настояваме за провеждането на широка обществена консултация и за по-активно включване на учениците като компетенти страни в диалога по темите, които засягат училищното образование.
Обща позиция на Управителен съвет с мандат 2023/24 и Управителен съвет с мандат 2024/25 г.