
Цели и предистория на проекта
Предистория
Идеята за настоящия проект се роди като инициатива на активни представители на Ученическия парламент на ЕГ „Пловдив” в отговор на техните наблюдения за тенденции на ограничаване или прекъсване на дейностите на ученическите съвети в България. През учебната 2018/2019 година те стартираха кампания по кандидатстване за финансиране по Програма „Еразъм+“ с официален проектовносител Асоциация „Голям Брат, Голяма Сестра - България“. Асоциацията работи с гимназията повече от 10 години, като организира клубове и курсове за личностно развитие за ученици и предоставя възможности за полагане на доброволен труд в редица национални и международни проекти.
Координираща организация:
Асоциация „Голям Брат, Голяма Сестра - България“
Асоциация „Голям брат, Голяма сестра – България“ е неправителствена организация, регистрирана в обществена полза през май 2006 г. Асоциацията е официален представител на “Big Brothers Big Sisters International” в България и отговаря на нейните стандарти за предоставяне на менторски услуги за деца и младежи в неравностойно положение. Организацията е равноправен член на международната мрежа, в която участват 17 страни от целия свят.
Развитие на проекта
Проектът за учредяване на Национален ученически парламент се осъществява в рамките на четири работни фази.
Фаза I
Проучване на качеството на ученическото самоуправление
Фаза II
Провеждане на Национална среща на ученическите съвети
Фаза III
Учредяване, разрастване и първи мандат
Фаза IV
Стабилна и независима дейност по определените цели
Индикатор на напредъка
Фаза III
Основната цел на Фаза III от проекта за учредяване на Национален ученически парламент е техническото, логистичното и финансовото обезпечаване на организацията в първите 18 месеца от нейното съществуване.
текуща фаза
Подобно на първите две фази, Фаза III бе одобрена за финансиране с проект по Ключова дейност 3 на Програма „Еразъм+” на Европейската комисия.
Подцели на текущата фаза
Да се завърши процеса по изготвяне на стратегически документи и избор на управителен орган на Национален ученически парламент;
Да продължи провеждането на регулярни онлайн съвещания на ръководството и членовете на НУП с други ученици от страната;
След всяка среща да се изготвят предложения, касаещи учениците на местно и национално ниво; тези предложения да бъдат адресирани до съответните органи и институции;
Да се осъществява регулярен контакт на членовете на НУП с представители на МОН, ММС, ДАЗД и ЦРЧР;
Да се организира Национална среща на Национален ученически парламент.
